GELİRLER KONTROLÖRLERİ DERNEĞİGKD

Menu

Site Hakkında İçeriği

amblem
Gelirler Kontrolörleri Derneği İnternet Sitesi Yayında
👍 0 0
🕔03:50 05/06/2016 👤Erhan SELİMwebsite, yayın, sitemiz, yayında, yayınlama
Gelirler Kontrolörleri Derneği İnternet Sitesi Yayında

Kıymetli Üstat ve Meslektaşlarım,

Derneğimizin internet sitesi nihayet yayına girmiştir. Kodlaması ve tasarımı tamamen bitirilmiş olup, içeriği çok kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır. İnternet sitemizin oluşturulma süreci ve tasarım detaylarını kısaca sizlerle paylaşmak isterim.

Renkler, Tasarım ve Font: İnternet sitemizin renkleri logomuzdan esinlenerek oluşturulmuştur. Tüm sitede gri, lacivert, mor, kırmızı ve beyaz renkler kullanılmıştır. Lacivert ve gri tonları gözleri oldukça az yoran renkler olduğundan, sitemizi ziyaretlerinizde gözlerinizin daha az yorulacağını söyleyebilirim. Ayrıca okunma kolaylığı sağlaması açısından okunurluğu kolay bir yazı fontu ve buna uygun bir yazı büyüklüğü seçilmiştir.

Cihaz Uyumluluğu: İnternet sitemiz hangi cihazdan (telefon, pad, masaüstü veya dizüstü) internet bağlantısı sağlanırsa sağlansın, en optimal görüntüyü verecek şekilde tasarlanmıştır. Farklı platformlardan internet sitemize erişerek deneyimlerinizi bizimle paylaşmanız, internet sitemizin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Üyelik Hesapları: Üyelik hesapları Gelirler Kontrolörleri Albümünde yer alan bilgilerden yararlanarak ön tanımlı olarak oluşturulmuştur. Bu sayede üyelik hesaplarınızı daha sonra tanımlanacak geçici şifrelerle aktive etmek suretiyle, zahmetsizce site üyeliğinizi tamamlayabileceksiniz. Ön tanımlı üyelik hesaplarının nasıl aktive edileceği ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır.

Kullanıcı Dostu Tasarım: İnternet sitemiz çok katmanlı bir rehberlik hizmeti ile birlikte hazırlanmıştır. Yazılım ve tasarımda meydana gelen değişiklikler "Site Hakkında" internet sitesi sayfasında üyelerimize duyurulacaktır. Bu bölümde ayrıca site alanlarının nasıl kullanılacağına ilişkin rehber bilgilere yer verilecektir.

Ziyaret ettiğiniz her sayfa için sayfa rehberi, kullanmak zorunda olduğunuz her form için form alanlarını açıklayan form rehberliği sağlanmıştır.

İnternet sitesi ile ilgili yönetimsel işlemlerin çabucak yerine getirilmesi amacıyla yeterince moderatör yetkili kullanıcı hesabı tanımlanacaktır. Ayrıca tasarım ve yazılıma ilişkin öneri veya şikayetlerinizi her zaman benimle paylaşabileceğinizi belirtmek isterim.

Güvenlik: İnternet sitemiz aracılığıyla sizlerden toplayacağımız bilgilerin güvenliğini sağlamak için gerekli görülen tüm tedbirler alınmıştır. Bu konuda güvenlik ve bilgi toplama politikalarımıza bir göz gezdirmeniz faydalı olacaktır.

İnternet sitemizin tasarım ve programlaması yaklaşık 1 yıl sürmüştür. Bu kadar uzun bir süreç izlenmesinin nedeni öncelikli olarak internet sitemizi oluşturulan kodlamanın tamamının tarafımdan yapılmış olması ve herhangi bir yerden alıntı veya kopya olmamasıdır. İnternet sitemiz tamamen kendine özgü bir tasarım ve kodlamaya sahiptir. Daha önce çok sayıda projede kullandığım birkaç faydalı script dışında css, js, ajax, php, sql kodlarının tamamı tarafımca yazılmıştır.

Yazılımın bu kadar uzun sürmesinin bir başka nedeni güvenlik açıklarının titiz bir şekilde ele alınmasıdır. Bu konuda gösterilecek bir zaafiyetin açabileceği sonuçlar göz önünde bulundurularak yazılan her kod tekrar tekrar farklı senaryolarla sınanmıştır.

Bir başka gecikme nedeni ise iş yükümden kaynaklıdır. Sitemiz mevcut haliyle 50.000 satırın üzerinde birden fazla yazılım ve tasarım diline ilişkin kod barındırmaktadır. Bu kodların tamamı geceleri uykudan tasarruf ettiğim birkaç saatte yazılmıştır.

İnternet sitemiz oldukça fazla emeğin eseri dinamik, kendine özgü bir içerik yönetim sitesidir. Sizden aldığım geri beslemeye, görüş ve önerilerinize bağlı olarak eksik yönleri tamamlanacak, hataları düzeltilecek ve geliştirilmeye devam edilecektir.

İnternet sitemiz en nihayetinde bir hayalin vücut bulmuş halidir. Bu hayalin hayata geçirilmesinde beni ve fikirlerimi destekleyen Eski Dernek Başkanımız Burhan DÜZ Üstada, mevcut Dernek Başkanımız Yasin ERYILMAZ Üstada, tüm dernek yönetimine, İsmail Hakkı DURA ve Sedat KURDOĞLU üstatlarıma teşekkürü bir bilirim.

Umarım camiamıza yakışır bir çalışma olmuştur.

Erhan SELİM

Diğer Site Hakkında Sayfaları

Top
Menu