GELİRLER KONTROLÖRLERİ DERNEĞİGKD

Menu

Haber İçeriği

amblem
📰Türkiye ile Senegal Arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması Antalya’da imzalandı
👍 0 0
🕔16:45 17/11/2015 👤Erhan SELİMsenegal, çifte, vergilendirmeyi, önleme, anlaşması
Türkiye ile Senegal Arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması Antalya’da imzalandı

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Senegal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması 14 Kasım 2015 tarihinde Antalya’da imzalandı.

Türkiye adına Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK ile Senegal adına Senegal Ekonomi, Maliye ve Planlama Bakanı Sayın Amadou BA tarafından imzalanan bu Anlaşma ile her iki ülke yatırımcıları açısından Türkiye ve Senegal’in daha cazip hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Anlaşma iki ülke Parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

Anlaşma ile genel olarak vergilendirme hakkı, geliri elde eden kişinin yerleşik olduğu ülkeye verilmekte, gelirin elde edildiği ülkenin vergilendirme hakkı kar payı, faiz ve gayrimaddi hak bedellerinde belirli oranlarla sınırlandırılmaktadır. Ayrıca diğer ülkede 9 aydan kısa süren inşaat, yapım, montaj veya kurma projesi veya bunlarla ilgili gözetim faaliyetleri ile süresi 6 ayı aşmayan danışmanlık hizmetleri dahil hizmet tedariklerinin faaliyetin icra edildiği ülkede vergilendirilmemesi öngörülmektedir.

Diğer taraftan, Anlaşmada yer alan Bilgi Değişimi maddesi ile iki ülkenin vergi kayıp ve kaçağı ile daha etkin bir mücadele yürütmeleri mümkün olacaktır. Ayrıca, iki ülke arasında vergilerin tahsilatında işbirliği yapılmasına ilişkin düzenlemeler de Anlaşma’da yer almıştır.

Türkiye’nin, imzalanan bu anlaşma ile bugüne kadar sonuçlandırdığı Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarının sayısı 86’ya ulaşmış olup, bunlardan 80’i yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Üyelerimizin bilgisine sunulur.

Kaynak: GİB

Diğer Haberler

Top
Menu